BIONER, TAMPEREEN YLIOPISTON BIOTEEKKARIKILTA


Bioteekkarikilta Bioner ry on Tampereen yliopiston ainejärjestö, tuttavallisemmin kilta, jonka toiminnan tarkoituksena on yhdistää biotekniikan opiskelijoita, valvoa opiskelijoidemme etuja ja tarjota monipuolisia jäsenpalveluja.

Killan jäseneksi voi liittyä kuka tahansa Tampereen yliopistossa tutkinto-, jatko- tai vaihto-opintoja suorittava henkilö maksamalla viiden euron kiltamaksun, ja pääsee näin nauttimaan tarjoamistamme palveluista, kuten yritysvierailuista, liikuntavuoroista sekä kiltahuoneen lämpöisestä tunnelmasta ja jäsenille ilmaisesta kahvista. Bionerilaiset tunnistaa samppanjankultaisen värisistä haalareista, joita koristaa karvareunainen huppu ja tietysti logossamme komeileva alkueläin-maskotti, Paavo Bioner. Liittyä voit joko nettilomakkeella tai vierailemalla Bionerin kiltahuoneella PC001B1 päärakennuksen kellarissa Hervannassa.

favicon

Paavo Bioner

Kiltana Bioner on Tampereen yliopiston nuorin ja jäsenmäärältään pienikokoisin, mutta sitäkin tiiviimpi yhteisö. Ammattiainekerho Bioner perustettiin syksyllä 2005, jolloin biotekniikan opiskelijat aloittivat omatoimisesti kiltamaisen toiminnan harjoittamisen. Virallisen killan tittelin Bioner sai syksyllä 2010, jolloin Tampereen teknillisen yliopiston edustajisto hyväksyi muutoksen ammattiainekerhosta TTYY:n alayhdistykseksi. Tarkemmin killan historiaan on mahdollista tutustua 2015 julkaistusta historiikista, joita voi hankkia kiltahuoneelta tai ottamalla yhteyttä killan hallitukseen osoitteesta bioner-hallitus[at]listmail.tut.fi.

Bioner järjestää vuosittain sekä jäsenilleen että muulle opiskelijakansalle avoimia tapahtumia, joista suurin ja tunnetuin on NamiAppro. NamiApprossa kierrellään Tampereen lukuisia kahviloita herkutellen ja keräten leimoja NamiKandin, HerkkuDIn tai Mättötohtorin arvonimen saavuttamiseksi. Lisäksi Bioner järjestää mm. Biotiedepäivän, vuosijuhlat, yrityssaunan, sitsejä ja liikuntatapahtumia.


Bionerin säännöt

BIONER HALLITUS 2020



Hilla Mäkinen

Puheenjohtaja

Helka Mähönen

Sihteeri

Elina Jämsä

Rahastonhoitaja

Katri Ala-Mononen

Fuksivastaava

Nina Kovanen

Emäntä

Emmi Eronen

Isäntä

Silja Salokorpi

Yritysvastaava

Essi Pietilä

Viestintävastaava

Katriina Jääskö

Tapahtumavastaava

Nanna Förster

Opintovastaava

Paula Markkula

Vujupäälikkö

BIONER TOIMIHENKILÖT 2020



Liina Koivisto

Tapahtumatoimari

Veera Mikkonen

Yritystoimari

Vilja Juvonen

Yritystoimari

Paavo Virtanen

Isännän apu

Pekka Lepola

Emännän apu

Sanna Kallio

Alumni-vastaava

Sara Sohkanen

XQ-vastaava

Tara Hämeensaari

NamiAppro-vastaava

Salla Kivistö

Vujutoimari

Henna Nurma

KV-vastaava

Kati Rinnekari

Liikuntavastaava

Mikko Moisio

IT-vastaava

Julius Haapakoski

TEK-vastaava

Kerttu Ojala

Päätoimittaja

Elina Lassila

Valokuvaaja

Elli Horelli

Graafikko

Niilo Rannikko

Kevätsetä

Olga Teräväinen

WanhaOlga

Paula Sajaniemi

Strategiatoimari

Atte Sinkkonen

Fuksitoimari

BIONER HALLITUS 2019



Olga Teräväinen
Puheenjohtaja

Hanna Sormunen
Sihteeri

Laura Reuna
Rahastonhoitaja

Niilo Rannikko
Fuksivastaava

Erika Seppälä
Tiedotusvastaava

Ella Meriläinen
Opintovastaava

Sara Sohkanen
Tapahtumavastaava

Tara Hämeensaari
Yritysvastaava

Pekka Lepola
Isäntä

Heidi Peussa
Emäntä

Erika Sopanen
RekoLordi

BIONER TOIMIHENKILÖT 2019



Topi Niemi
Isännän apu

Saara Haikka
Emännän apu

Jenna Suoranta
Rekotoimari

Paula Markkula
Tapahtumatoimari

Nanna Förster
NamiAppro-vastaava

Hilla Mäkinen
Yritystoimari

Paavo Virtanen
Yritystoimari

Salla Kivistö
XQ-vastaava

Julius Haapakoski
Ulko-XQ-vastaava

Kasper Styrman
KV-vastaava

Matti Aalto
Liikuntavastaava

Ida Tikkamäki
Somevastaava

Silja Salokorpi
TEK-kiltayhdyshenkilö

Roosa Aalto
Graafikko

Leevi Kuutti
Wanha kuutti, alumnivastaava

Ville Salomaa
Päätoimittaja

Valtteri Tastula
IT-vastaava

Anna Karén
Fuksitoimari Wappuun, vuosijuhlasihteeri

Maija Majaluoma
Fuksitoimari Wapusta

BIONER HALLITUS 2018



Leevi Kuutti
Puheenjohtaja
leevi.kuutti@student.tut.fi

Hilla Mäkinen
Sihteeri
hilla.makinen@student.tut.fi

Tuure Peltonen
Rahastonhoitaja
tuure.peltonen@student.tut.fi

Erika Sopanen
Fuksivastaava
erika.sopanen@student.tut.fi

Salla Kivistö
Tiedotusvastaava
salla.kivisto@student.tut.fi

Matias Jokinen
Opintovastaava
matias.jokinen@student.tut.fi

Niilo Rannikko
Tapahtumavastaava
niilo.rannikko@student.tut.fi

Samuli Ratas
Isäntä
samuli.ratas@student.tut.fi

Heidi Tuomela
Emäntä
heidi.tuomela@student.tut.fi

Vili Sipilä
Yritysvastaava
vili.sipila@student.tut.fi

Tuulia Laakso
NamiAppro-vastaava
tuulia.laakso@student.tut.fi

BIONER TOIMIHENKILÖT 2018



Anna Karén
Fuksitoimari (syksy)
anna.karen@student.tut.fi

Nanna Förster
Yritystoimari
nanna.forster@student.tut.fi

Ella Meriläinen
Yritystoimari
ella.merilainen@student.tut.fi

Aarni Joensuu
IT-vastaava, kevätsetä (kevät)
aarni.joensuu@student.tut.fi

Olga Teräväinen
Tapahtumatoimari
olga.teravainen@student.tut.fi

Jenna Suoranta
NamiAppro-toimari
jenna.suoranta@student.tut.fi

Kerttu Ojala
Excuvastaava
kerttu.ojala@student.tut.fi

Markus Tuominen
Liikuntavastaava
markus.tuominen@student.tut.fi

Paavo Virtanen
Isännän Apu
paavo.virtanen@student.tut.fi

Erika Seppälä
Emännän Apu
erika.seppala@student.tut.fi

Jari Väliaho
Alumnivastaava
jari.valiaho@tut.fi

Silja Salokorpi
TEK-yhdyshenkilö
silja.salokorpi@student.tut.fi

Vilma Ovaskainen
Päätoimittaja
vilma.ovaskainen@student.tut.fi

Liina Selvinen
Päätoimittajan koura
liina.selvinen@student.tut.fi

Karim Ameziane
KV-vastaava
karim.ameziane@student.tut.fi

Julius Haapakoski
Teekkarikulttuurivastaava
julius.haapakoski@student.tut.fi

Paula Sajaniemi
Wanha Palle
paula.sajaniemi@student.tut.fi

Teemu Kontro
Kiltakummi
teemu.kontro@ttyy.fi

BIONER HALLITUS 2017



Paula Sajaniemi
Puheenjohtaja
paula.sajaniemi@student.tut.fi

Paula Kosonen
Sihteeri
paula.kosonen@student.tut.fi

Leevi Kuutti
Rahastonhoitaja
leevi.kuutti@student.tut.fi

Aarni Joensuu
Fuksivastaava
aarni.joensuu@student.tut.fi

Tuulia Laakso
Tiedotusvastaava
tuulia.laakso@student.tut.fi

Sanna Kallio
Opintovastaava
sanna.kallio@student.tut.fi

Jenna Suoranta
Tapahtumavastaava
jenna.suoranta@student.tut.fi

Matias Jokinen
Isäntä
matias.jokinen@student.tut.fi

Silja Salokorpi
Emäntä
silja.salokorpi@student.tut.fi

Julius Haapakoski
Yritysvastaava
julius.haapakoski@student.tut.fi

Laura Reuna
Excuvastaava
laura.reuna@student.tut.fi

BIONER TOIMIHENKILÖT 2017



Erika Sopanen
Fuksitoimari
erika.sopanen@student.tut.fi

Liisa Nokelainen
Yritystoimari
liisa.nokelainen@student.tut.fi

Vili Sipilä
Yritystoimari
vili.sipila@student.tut.fi

Niilo Rannikko
Tapahtumatoimari
niilo.rannikko@student.tut.fi

Katariina Loikkanen
NamiAppro -vastaava
katariina.loikkanen@student.tut.fi

Tatu Mäkinen
Kulttuuri- ja liikuntavastaava
tatu.makinen@student.tut.fi

Arno Pammo
Sr. Chief Exec. Isännistö Manager
arno.pammo@student.tut.fi

Leo Toikka
IT-vastaava
leo.toikka@student.tut.fi

Kaisa Tolvanen
Graafikko ja valokuvaaja
kaisa.tolvanen@student.tut.fi

Nina Sandberg
Emännän apu
nina.sandberg@student.tut.fi

Jari Väliaho
Alumnivastaava
jari.valiaho@tut.fi

Maria Lehtivaara
Alumnivastaava
maria.lehtivaara@gmail.com

Laura Kömi
TEKniikan Ihmelapsi
laura.komi@student.tut.fi

Enni Heiskanen
Wanha Pamela
enni.heiskanen@student.tut.fi

Sara Sauranen
Kv-vastaava
sara.sauranen@student.tut.fi

Krista Oksman
Päätoimittaja
krista.oksman@student.tut.fi

Tiina Mikkonen
Kiltakummi
tiina.mikkonen@ttyy.fi

BIONER HALLITUS 2016


Enni Heiskanen
Puheenjohtaja

Sanna Korpela
Sihteeri

Katariina Loikkanen
Rahastonhoitaja

Paula Sajaniemi
Yritysvastaava

Hanna Hassinen
Fuksivastaava

Krista Oksman
Tiedotusvastaava

Mari Lallukka
Opintovastaava

Jaakko Poutamo
Tapahtumavastaava

Erik Erola
Isäntä

Erika Sopanen
Emäntä

Paula Kosonen
Excuvastaava

BIONER TOIMIHENKILÖT 2016


Elviira Kärkkäinen
Fuksitoimari

Hanna Kemppi
Tapahtumatoimari

Katariina Raassina
Kv-vastaava

Leo Toikka
Webbivastaava

Aarni Joensuu
Liikuntavastaava

Matias Jokinen
Yritystoimari

Kaisa Tolvanen
Valokuvaaja

Sanna Kallio
Kulttuuritoimari

Laura Reuna
Emännän apu

Laura Karjalainen
Isännän apu

Mari Saarinen
Rekotoimari

Noora Vainio
Alumnivastaava

Laura Ala-aho
Päätoimittaja

Amanda Vonk
Wanha Pamela

Laura Kömi
TEKniikan ihmelapsi

Jannika Paulamäki
Takapiru

Leevi Kuutti
Autotoimari

Ville Tukiainen
Kokokansantuksu

BIONER HALLITUS 2015


Amanda Vonk
Puheenjohtaja

Serafiina Jaatinen
Sihteeri

Enni Heiskanen
Rahastonhoitaja

Elviira Kärkkäinen
Fuksivastaava

Tatu Lindroos
Tiedotusvastaava

Tiina Palovuori
Opintovastaava

Hanna Kemppi
Tapahtumavastaava

Leevi Kuutti
Isäntä

Katariina Loikkanen
Emäntä

Axel Oikari
Yritysvastaava

Laura Kömi
Juhlavuosivastaava

BIONER TOIMIHENKILÖT 2015


Mari Saarinen
Fuksitoimari

Veera Korja
Ykkösmies

Jannika Paulamäki
Kakkosmies

Hanna Hassinen
Excuvastaava

Olli Huopio
Kv-vastaava

Mari Lallukka
Emännän apu

Ville Tukiainen
Isännän apu

Arno Pammo
Webbivastaava

Henri Häsä
Historiikkitoimari

Kaisa Tolvanen
Valokuvaaja

Maria Kultanen
Crazy Cat Lady

Kalle Koivuniemi
Alumnitoimari

Tatu Mäkinen
Liikuntavastaava

Katariina Raassina
Päätoimittaja

BIONER HALLITUS 2014


Maria Kultanen
Puheenjohtaja

Henriikka Vento
Sihteeri

Mari Saarinen
Fuksivastaava

Tapio Peltomaa
Rahastonhoitaja

Hanna Kemppi
Opintovastaava

Arno Pammo
Tiedotusvastaava

Jannika Paulamäki
Tapahtumavastaava

Salla Kaario
Emäntä

Axel Oikari
Isäntä

Veera Korja
Yritysvastaava

Serafiina Jaatinen
Päätoimittaja

Elviira Kärkkäinen
Excuvastaava

BIONER TOIMIHENKILÖT 2014


Amanda Vonk
Fuksitoimari

Antti Niskanen
Yritystoimari

Laura Kömi
Graafikko

Kalle Koivuniemi
Wanha Paawo

Antero Rummukainen
Valokuvaaja

Miisa Mokka
Isännän apu

Simo-Pekka Leppänen
Junior Web Developer

Kaisa Kujala
Kv-vastaava

Petri Kaurola
Pirkka-Agentti

Emmi Welin
Emännän apu

Jemina Noutia
Emännän avun renki 1

Henna Korpela
Emännän avun renki 2

Anton Kontunen
Liikuntavastaava

Pauliina Mäkilä
Alumnivastaava

Mia Janhunen
NamiApprotoimari

BIONER HALLITUS 2013


Kalle Koivuniemi
Puheenjohtaja

Simo-Pekka Leppänen
Sihteeri

Mia Janhunen
Fuksivastaava

Tapio Peltomaa
Rahastonhoitaja

Noora Vainio
Opintovastaava

Mikko Lehtimäki
Tiedotusvastaava

Henriikka Vento
Tapahtumavastaava

Laura Kömi
Emäntä

Petri Kaurola
Isäntä

Amanda Vonk
Yritysvastaava

Maria Kultanen
Päätoimittaja

BIONER TOIMIHENKILÖT 2013


Henriikka Ranta
Fuksitäti

Olli Väisänen
Yritystoimari

Henri Terho
Excuvastaava

Sini Pietilä
Graafikko

Henri Häsä
Wanha Paawo

Kaisa Kykkänen
Valokuvaaja

Arno Pammo
Isännän apu